StresStres towarzyszy człowiekowi od zawsze i jest niezbędnym elementem odczuwania emocji i właściwej reakcji na różne sytuacje i bodźce. Musimy odczuwać stres i strach w sytuacjach dla nas niekomfortowych i zagrażających życiu lub zdrowiu. Emocjonalność człowieka jest wpisana w jego naturę, ale wiemy również, że także zwierzęta odczuwają stres i strach choć jego struktura jest o wiele bardziej pierwotna i nie tak złożona jak u człowieka.

 

Jednak w obecnych czasach stres przejmuje rolę dominującą w życiu człowieka, towarzyszy mu od dzieciństwa i przez całe życie dorosłe. Świat bardzo przyśpieszył i nastawił się na konsumpcjonizm. Wyścig szczurów towarzyszy nam od przedszkola, potem życie dorosłe i bardzo często stresująca praca, która całkiem nas pochłania bo przecież musimy mieć pieniądze na te wszystkie rzeczy. Do tego dochodzi rodzina, dzieci i musisz to wszystko ogarnąć, bo chcesz być dobrze postrzegany. Ale czasem i rodzina to źródło stresu. Brak czasu na relaks i odpoczynek, a wszystko to w miejskich betonowych dżunglach, bardziej bezlitosnych niż te prawdziwe. Rozwój technologii sprawił, że wszystko możemy zrobić szybciej i wydajniej i teoretycznie powinniśmy mieć więcej wolnego czasu, ale jest zupełnie odwrotnie. Przez to że coś robimy szybciej i sprawniej, mamy więcej czasu na...zrobienie kolejnych rzeczy. Tak się dzieje praktycznie w każdej dziedzinie. Musimy robić szybciej i więcej.

 

Wyczerpanie emocjonalnie i fizycznie to dla naszego organizmu bardzo stresująca sytuacja, zarówno pod względem emocji jak i zdrowia czysto fizycznego. Stress doprowadza do depresji, nerwicy, bezsenności a jedno napędza drugie. Ciągły przewlekły stres sprzyja chorobom serca, zawałom, osłabia cały układ odpornościowy i może prowadzić do szeregu innych dolegliwości. Ludzie stali się bardzo emocjonalni i często nie radzą sobie w dzisiejszym, wydawałby się tak cywilizowanym i humanitarnym świecie. Niech poświadczy o tym liczba samobójstw, która stale rośnie i w Polsce wynosi ponad 5 tys. rocznie rośnie, a wcale nie jesteśmy liderem.

 

Ale czy w dzisiejszych czasach można go uniknąć lub jakoś ograniczyć? Uniknąć raczej nie, chyba że jesteś w stanie zamknąć się w klasztorze. Wiele osób ma świadomość sytuacji i akceptuje stresująca pracę w zamian za godziwe wynagrodzenie. Jak się mówi coś za coś. Jeżeli jednak masz dość, pomyśl o innym rozwiązaniu. Udaj się do psychologa lub porozmawiaj sam z sobą co jest dla Ciebie najważniejsze i co sprawia że czujesz się szczęśliwy lub szczęśliwa. Praca i ciągłe życie w pośpiechu? Czasami wystarczy bardzo niewiele np. wyłączenie telefony i internetu na weekend, to banalna rzecz ale okaże się bardzo trudna. Wyjazd do lasu, nad morze w góry, spacer na łonie natury, sport - rzeczy proste ale jakże istotne. Znalezienie czasu dla siebie zwolnienie tempa i robienie tego co sprawia ci przyjemność i pozwoli odstresować. Może czas poszukać innej pracy, mniej płatnej ale dzięki której będziesz miał więcej spokoju i czasu dla siebie. Bo co ci z bogactwa skoro nie możesz żyć pełnią życia i być szczęśliwym? Pomyślcie nad tym czy warto.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież